Netis liikus jutt, et mida sa ütleksid oma nooremale minale, kui saaks nüüd vanemana ja targemana nõu anda. Loe: takkajärgi targutada. Ausalt, ei näe erilist pointi, küll aga nähes praeguseid vanemaid inimesi, austatud vanemat generatsiooni, tahaksin hoopis väikese meeldetuletuse kirjutada oma vanemale minale.

Niiet kallis Mina, aastal 2050 – kes sa oled just-just pidanud maha oma 85 juubelikräu, kui sa oled kõbus, naerusuine, endiselt tumedapoolse huumori ja sõbraliku kiiksuga füüsiliselt/vaimselt täiesti terve ja liikuv väike sale mutike siis … 

 
1. Sa pole tavaline mutike. Sa oled supermutike! Söö korraga vähe. Aga tihti. Joo puhast vett. Piisavalt!
2. Ära jäta ühtegi päeva võimlemata, painutamata, venitamata, jalutamata. Naermata.
3. Lõdvestu. Üleni. Pidevalt.
4. Sul on õigus lüüa käega ja küsida: “Mis siis?!”
5. Ära mõtle minevikule sekunditki, ära mine saagima, mida sa oleksid võinud jne. Sa oled igas hetkes niikuinii andnud endast alati parima. Ja täna on kõik hästi. Ela seda hästit!
6. Kirjuta lastele. Kirjuta oma lugu. Milliseks emaks nad on sind kasvatanud, milliseks vanaemaks? Anna nõu, süsti positiivsust. Toeta kõiges. 
 
    AGA JUMALA EEST – ÄRA KLAMMERDU!
   Ka kõige nunnumasse neist mitte!
    NEIST IGAÜHEL ON OMA PÜHA ELU. 
 
7. Tantsi iga jumala päev. Kui su jalad on haiged, siis tantsi kätega, õlgadega, pepuga. Kui tantsida ei suuda, raputa oma keha. Shake your body, grandma! 
 
 
 
8. Laula. Ükskõik kui kõvasti või valesti. Lihtsalt laula oma lemmiklaule. Või korralda nädalas korra karaoke. Kutsu teised mammid ka. 
9. Õpi iga päev üks luuletus pähe. Kasvõi 2 rida. Heiki Vilep ja Ave Alavainu sobivad suurepäraselt.
10. Mine jaluta (või rallita oma rulaatoriga) grüünesse ja söö seal võileiba, joo limonaadi. Istu ja naudi loodust. Hinga loodust. Lihtsalt ole. See ON kordades tervislikum unerohi kui IMOVANE ja 85-na sa juba tead, et pole halba ilma. Kummijope ja kummarid!
11. Keeldu unerohust. Joo õhtul klaasike alkovaba õllet. Seal on humal. Notib küll.
 
 
12. Võimalusel keeldu kõikidest rohtudest. Las puhas vesi peseb ja ravib. Sa ju tead seda. See toimib. 
13. Suhtle. Kui sõpradega pole võimalust ühendust võtta või sa oled nad kõik julmalt üle elanud, siis on viimane aeg alustada kunstiga. 
   * Telli paberit ja värve, molbert. Joonista. Äre tee seda kellegi teise jaoks. Naudi igat pintslitõmmet, käe pikendust…värvi, lõhna, heli…
   * Telli ilus suur kaustik, kuhu kirjutada mõtteid, joonistada mustreid, luua.
14. Pane ajaviiteks puslesid kokku. Võistle selles aja peale teiste muttidega.
15. Mammi, ära käi papile närvidele. No tegelt ka. 
 
 
16. Pesu peseb end ise. Sul peab olema väike mõnus kiire pesumasin, kindlalt koos kuivatiga.
17. Sul peab olema ülimegamõnus ja kõva madratsiga voodi. Maga alati lahtise aknaga. Enne magamajäämist venita keha. Peale ärkamist venita keha.
18. Sul peavad olema mõnusad mugavad riided. Pluss kübar. Kohustuslik – kollased kummarid ja kummijope. 
19. Vaata telekast ainult komöödiakanalit, MTV, stand up comedyt, loodust ja Historit.
20. Mediteeri. Leiuta toredaid arendavaid seltskonnamänge.
 
 
21. Proovi KÕIKE uut. 
22. Ära halise. Ära vingu. Ära haletse.
23. Rahulolu, naer, mõttevaikus, liikumine ja elukergus – need on puhtalt su enda autoritooted! Tooda ülemõistuse!
23. Ära rabele poodi, telli toit koju. Poodi mine ainult hängima ja uudistama hindasid, uut kaupa, inimesi jne. 
24. NB! Sind ei tapa haigus ega vanus, vaid ABITUS. Üksiolek pole üksildus ja laiskus pole abitus! Ära otsi vabandusi! Liigu!
25. Sa saad üllatada oma olemasoluga kõiki, kõike ja alati. Tee seda! Korduvalt!
26. Oma telefoni. Tee vabalt arveid. Suhtle palju!
27. Ristsõnad päästavad su aju. Liikumine päästab su keha. 
 
 
 
28. Söö rohelist, avokaadosid, kala, kreeka pähkleid, tatart. Joo teed. Ei magusale! Ei leivale-saiale!
29. Hoia vajadusel lapselapsi ja nende lapsi. Suhtle nendega üliaktiivselt. Räägi lugusid. Kui su elu on olnud booring, võid lood ka välja mõelda. (Sinu eas – vabalt! Kes neid fakte enam kontrollib!)
30. Hoolitse, et sul oleks mõnus pesunurk. Mitte mingi vann, kuhu pead ronima. Vaid selline mõnus tool, kus saad toetada ka selga, käsi. Et dush su pea kohal oleks lai ja suur. Et see meenutaks sooja suvevihma. Ja sa võid seal rahulikult istuda, lasta voolaval veel viia enda kehast ja energiast kõik, mida sa ei vaja…kõik pinged… Lõdvestu. 
31. Mõnus hommikumantel on imehea. Ära mõtlegi sellega töllerdada lõunani, sest hiljemalt kl 9 on sul ju jooksuring. Kui sa ei jaksa joosta, siis jaluta. Kasvõi rulaatoriga. Leia mõni teine mutt rulaatoriga ja kima tast mööda. Vaata üle õla tagasi. Naerata. Võidukalt!
 
 
32. Ära jää mingil juhul tuppa istuma, sest siis tulevad deemonid… Raugadeemonid. Nad on seniilsed ja mähkmetega, rahustitest pungil juurikad. 
32-1 Kui su sõbranna sind kuhugi kutsub, siis ainsad lubatud küsimused on – mis kell ma valmis pean olema ja mis sa selga paned? Absoluutselt keelatud on eitavalt vastata!. Ja riiete kohta lihtsalt pead küsima, sa ju tahad parem välja näha, kui see vanamutt :))  daaa…
33. Anna endast parim. Alati. Sa suudad. 
34. Käi kohvikutes. Suhtle alati võõraste inimestega. 
35. Ära karda midagi. 
36. Valin tuhastamise. Visake tuhk merre. (Urni võib vabalt “kogemata” järgi kukutada ja “Uups!” hüüda. Perfektne finaal!) Ja siis pange pidu! Ei mingeid surnuaiaplatse, kuhu järgnev põlvkond peaks kohustuslikus korras vastumeelselt reisima. Rangelt kee-la-tud!
37. Kui eelmist punkti ei täideta, jään kummitama. Ise teate.
38. Ära vaata uudiseid, ära loe lehti. Vaata loodust, kalleid silmi. Loe raha ja raamatuid. Ole sõpradega. Sul veab eriliselt, kui need sõbrad on nooremast põlvkonnast.
39. Käi spas ujumas ja saunas. Oma päevade lõpuni!
 
 
 
40. Jäta oma lapsed ja lapselapsed rahule. Sul on ALATI piisavalt raha, et võtta takso. 
41. Ära tee oletusi. Õnneks on sul kogemused, eks – mitte kunagi pole mitte midagi nii nagu paistab 🙂
42. Ära koonerda. 
43. Ära hoia raha sukasääres. Sa elad veel.
44. Luba endale kohvikus üks hea kohv ja šokolaadikook. Mitte väga tihti, aga pensipäeval kindlasti. Sa oled seda väärt! (Ja kui sa oled üksi chillimas, oled sa ilmselt üle elanud kõik oma sõbrannad. Irw)
45. Kui sul on igav, mine bussiga/trolliga/trammiga sõitma. Võta selleks kohe pool päeva. Sinuvanustele tasuta – jehuu! Põruta linna teise otsa ja mine seal kohvikusse, võta üks supp ja küta tagasi. Suhtle. Korda ülehomme. Muidugi sa võid sõidu endale ka lõbusaks teha ja näiteks vahepeal kaasavõetud kurgivõileiba nosida. Vabalt! Peaaasi, et pulli saab! Ja surfata.
 
 
46. Ole iga päev tänulik. Ära iial pahanda oma kehaga, kui ta väsib või tikub kuskilt valutama. Ole tänulik, et su jalad sind kannavad, ole tänulik, et su pea on selge ja su süda lööb.  Ole tänulik (kunst)hammastele. Ole tänulik unenägudele. Ole tänulik igale hommikule. Ole tänulik, et sul on sinuga sarnaselt mõtlevaid sõpru.
47. Armasta oma keha. Üleni. Selle kehastuse sinu isiklik liiklusvahend. Hoia ja hoolda! 
48. Jalad valutavad? Aga kallike, see ju näost välja ei paista! 
49. Sind päästab huumor. See on sõber nr 1. Mida tumedam, seda tervislikum. P-S otsi samasuguseid sõpru ja hoia neid, nad on väärtus.
50. Kogu su elamine ja elu sõltub ainult su enda mõtetest. Sa vastutad ISE ENDA EEST. Asi pole selles, mis vanuses sa oled. Asi on selles, mida sa selles vanuses mõtled!  P.S Kindlam on mittemõelda. 
51. Häälesta end õnnelikuks. Igal hommikul. Igal õhtul. Igal täistunnil. Kogu aeg. 
52. Ole positiivne. Armasta. Õnnista.
53. Andesta. Kõigile. Kõik. 
54. Ela! 
 
 
 
 
*
 
Tiina.
20 juuli, 2019
sain just 54 aastaseks.