1. Enne lasteaias õue minekut küsis laps kasvatajalt: “Kas sa tuled ka õue?” Kasvataja vastas: “Jah, tulen.” Laps talle siis omakorda: “Käi siis pissil ära ja pane jope selga.”

2. Vaatasime hommikul telekast mingisugust tsirkuse ülekannet ja pärast bussiga sõites astus bussi ümar vene mammi väga punaste huulte ja potisiniste silmadega. Laps küsis erutusest suurte silmadega hästi valjusti üle bussi: “Emme, kas see on tädi kloun?” Oleksin tahtnud maa alla vajuda, sest enamus bussi seltskonnast hakkas laginal naerma või muigas.

 

3. Isa riidleb söögilauas pojaga. Poeg põrnitseb altkulmu ja ütleb: “Söögi ajal võetakse vuntsid eest ära!”

4. Kolme ja pooleaastane ütles mulle et tema võtab omale 7 meest, kui küsisin, et miks, vastas ta, et tahab 7 last ja kõikidel lastel peab isa olema.

5. Oli mingi probleem magamaminekuga ja ütlesin põnnile, et ta sööb mu närvid ära. Seepeale laps mõtles väheke ja ütles: “Hambad lähevad katki.”

6. Väike kunstnik joonistab väga hästi ja kui ma temalt küsisin, et kas ta mulle ka mõne pildi müüb, kui suureks ja kuulsaks kunstnikuks saab, siis vastas ta väga rahulikult: “Sina saad tasuta, sa olid ju kunagi mu ema!”

 

7. Sõidame perega autoga. Issi näeb tee ääres hiiglama suurt kivi ja tahab seda pildistama minna. Mina küsima, et ega sa ometi kivi pildista? 6-aastane tütar mulle: “Ma lähen ka issiga, aga sa emme istu autos, sa ei jaga kunstist midagi!”

8. Poisid vaidlevad. Naabritalu poiss jutustab, et tema aitas eile issil sit*a traktoriga põllule laotada. Teise pere poiss parandas, et see on sõnnik ja vaata, et lähevad riidu. Meie 5-aastane lapselaps lahendas asja: “Kui laudas, siis on si*t, kui põllul, siis on sõnnik.” Riid jäi ära.

9. Arutasime lapsega, et praegu oled viiene, järgmisel aastal saad kuueseks. Tema siis: “Ma olen poolekuuene.”

10. Olin kord sunnitud väikese argliku tütre günekoloogi visiidile kaasa võtma. Hiljem teatas ta söögilauas kodustele: “Meie käisime arsti juures, emmel oli tus*u katki läinud. Poeg aga küsis kord, et kas kassil on kõdi ka, kui tal karvased pojad kõhus on.

11. Kevadel ühiselt metsas piibelehti ehk maikellukesi korjamas. 2,5-aastane korjab ka ja teatab: “Mina lehti ei korja, mina korjan piibelilli ainult!”

12. 2,5-aastane näeb maas teokarpi. Jookseb lähemalt uurima ja avastab, et see on tühi: “See pole teokarp, see on lihtatsalt karp, teo (Theo nimeline tigu?) on välja läinud.”

13. Minu õhtune kaeblemine: “Närvid täitsa läbi kohe!” 3-aastane Maria: “Emme, aga siis on sul ju tore olla! Närvid ei sega enam.”

14. 3-aastane näitab näpuga telekas rääkiva Ansipi poole ja küsib: “Miks see onu kogu aeg nalja teeb?”

15. Minu 5-aastane poeg ütles: “Üks poiss mu lasteaias on nii paha, et ei kuula sõna. Ta on halvasti sünnitatud.”

16. Vist oli poja neljane, kui näitas mulle lasteaias joonistatud pilti: sigrimigri, looked, lained, justkui metsa ka. Pildi nimi olla “Kalevipoeg seitsme mäe ja mere taga”. Küsin, et kus see Kalevipoeg siin siis on? ”No seal seitsme mäe ja mere taga,” vastas poeg.

17. Kui pea valutab, siis tuleb peaarsti juurde minna.

18. Laps ütles vanni kohta “tinna”. Nägi esimest korda suurt merd ja teatas pidulikult: “Oi, suur tinna!”

19. Kahe ja pooleaastane poiss pärast vanni näitab pesukuivatusresti poole ja palub: “Emme, paneme minu kuivama!”

20. “Emme, tee endale keerulised juuksed,” räägib kolmeaastane lokkide keeramisest. “Siin on sile vesi ja seal on kõver vesi,” rääkis neljaaastane lainetusest siis, kui paadisadamast välja sõitsime.

21. Kahe ja pooleaastane tüdruk on esimesi päevi lasteaias. Istutakse pisikeses toas, kus räägitakse muinasjutte ja loetakse raamatuid. Seinale on maalitud imeilus muinasjutu/printsessi loss. Kasvataja juhib laste tähelepanu lossile ja küsib pisut nännutava häälega: “Kas te teate lapsed, kes selles lossis elab?“ Minu tütar vastab kiiresti väga asjaliku häälega: “President.“ Elasime tol ajal Kadrioru lossi lähedal ja jalutasime sellest pea iga päev mööda.

22. 4-aastane tüdruk annab pärast lasteaiapäeva teada, et kasvataja Õie läks nende juurest ära ja sai teise töökoha (kasvatajale pakuti samas lasteaias majandusjuhataja kohta). Ema: “Mis töökoha ta siis sai?” Tüdruk: “Oi, ta on nüüd provessor!”

23. 4-aastased poisid: “Mul on kodus lauatelefon!” Teine selle peale: “Minu vennal on käetelefon!”

24. Ema: “Ära torma, nii võid auto alla jääda, siin on õnnetus juhtunud, kassi nahk on maas.” Väike 3-aastane tüdruk: “Aga huvitav, kuhu kass siis läks, kui kassi nahk siin maas on?” Küll kõik naersid. Terve suvi olime naerualused.

25. 6-aastane laps vanaemale: “Vanasti olime me noored ja mahtusime siia (tugitooli) kahekesi ilusasti ära!”

26. Emme, sa oled soe nagu päikesetõus!

27. Võttes ära minu röstsaia: “Emme, sa pead mind palju toitma, vaata kui väike ma olen!”

28. 5-aastane laps: “Mu see käsi (loe: parem) on juba täitsa vana!“ Mina: “Mis siis juhtus?” Laps: “Ma olen seda nii palju juba kasutanud!”

29. Lapsele meeldis väikesena lastevorst. Kord lihaleti juures ütles ta mulle: “Emme, ostame laste lihast tehtud vorsti ka!”

30. Õpime lugema: “k -a- n -a,” veerib 3-aastane plikatirts tähti. Küsin siis, et mis sõna sa kokku said? Järgneb pikk mõttepaus ja siis vastus: “Rebane.”

31. Ega need lapsesuust öeldud ongi ju vägagi tõsised asjad. Ainult meie nurga alt võttes veidi kõveras peeglis. Selle tõestuseks minu neiu filosoofiline järeldus 5 või 6-aastasena: “Emme, mina olen sinu laps? Ja sina oled vanaema laps? Ja vanaema on oma ema laps? Aga siis on ju kogu maailm lapsi täis!”

32. Leidis suvel vanaema juures lillekese ja teatas, et selle nimi on kurikukker (karikakar).

33. Kord tuli noorem poiss meie juurde ja päris: “Eks ju mina olen uuem laps?” Ta oli siis neljane ja vend 8 aastat vana . See jäi nii külge, et siiamaani (poiss juba 18-aastane) kutsutakse teda pereringis “uuemaks”.

34. Umbes 3-aastane üritas esimest korda hääldada sõna “papagoi”. Tema versioonis kõlas see “kakapoi.”

35. Ühel kenal päeval pojaga ühistranspordis sõites juhtus läheduses väga räpane ja napsune kodanik olema. Küsimusi sadas mitmeid. Tuli selgitada. Samal õhtul kodu kõrval kostus kära ja aknast välja vaadates märkasin kahte tüüpi end süstimas. Nähtust ärritatuna tuli mu huultelt vähe vängem sõnadevaling mõtlemata, et 3-aastane kohe teises toas ja kuuleb. Küsimusi tuli mitmeid. Tuli selgitada, et miks need tüübid pole teretulnud ja mis neil seal süstlas on kuni selleni, et iial ei või leitud süstalt näppida, veel vähem arsti mängida sellega. Järgmisel hommikul ühistranspordis, laps krapsti esiistmele põlvili, kael õieli, veab ninaga õhku, kirtsutab ja teatab: “Emme, jälle need narkomaatikud haisevad siin!”

36. 5-aastane räägib vanaemaga: “Eks ju vanaema, mina olen veel noor ja minul on pikk elu veel ees. Aga sinul, vanaema, ei ole enam muud, kui vanadus ja surm.”

37. 3-aastane poja nägi kogemata ühe seriaali katkendist hauda kaevavaid mehi. Tema kommentaar oli: “Need onud on vää-ääga pahad onud, nad hauduvad!”

38. Bussis. Teadustajatädi lindilt: “Järgmine peatus: Kauge.” ”Emme, kui kaugel on kauge?” kostis laps.

39. Poja nägi ühte meest, kes karjus ja oli vist purjus. Poeg ütles: “See mees on idioodik!”

40. 3-aastane Kristel hommikul vanaemale: “Äla veel älka, ma teen pahandust!”

41. Lugesime siis ühte raamatut ja kohe päris mitu korda. Lõpuks oli see jutt talle nii meelde jäänud, et jutustas ise. Hiljem siis, tuli ta mu juurde ja tahtis, et ma uuesti loeks. Ütlesin talle, et loe ise, sul ju jutt peas, mis seal raamatus on ja tema vastas mulle selle peale: “Mul ei ole jutt peas, mul on juuksed peas!”

42. Isa sõidab 3aastase pojaga bussis ja tee kõrval koplis on lehmad. Poiss seletab valjuhäälselt üle bussi: “On ju, et lehmad annavad meile lehmasit*a ja vasikad vasikasit*a!?” Vanaema juures olid just sõnnikuveo talgud olnud.

43. Paariaastane piiga nutab suure häälega. Pika pinnimise järgi selgub nutu põhjus. Nimelt oli suur venna elutõde selgitanud: “Kui mina suureks saan võtan emme endale naiseks, aga sina pead issi võtma!” Issi kasvatas just habet, mida pisipiiga kartis.

44. 3-aastane näeb saunakorstnast paksu suitsu tõusmas ja teatab: “Issi teeb jälle toas (saunas) suitsu!”

45. Sõidame autoga Tallinna poole, õhtune tipptunni aeg ja pidev autodevool tuleb vastu. Kuueaastane poiss vaatab ja kommenteerib: “Praam on vist sisse tulnud!“ See on selline saaremaine ütlemine, kui pikk autode vool Kuivastu poolt tuleb.

46. Minu 5aastase tütre paar kildu. Sõidame mööda Pärnu mnt-d Tallinnas ja ütlen, et näe siin on Politseimaja. Tütar kostab vastu: ” Ahhaaa, siin ongi siis see Tiit Marvel!” “Kättemaksukontor” siis.

47. Tütar teeb diivanvoodit lahti. Sikutab ja sikutab ja ütleb: “Emme, ma ei saa, mul jäävad nii lihad haigeks.”

48. Mina 7-aastane. Ema kontrollis loodusõpetuse kodust suulist vastamist ja ilmtähtsa näoga raporteerisin: “Mäed on tahked ja jõgedes voolab vedelik!”

49. 6-aastase poisi vanaema sai 80 aastaseks. Pere õnnitleb, kes soovib tervist ja nii edasi. Poiss ütleb: “Vanaema, ma tahan, et sul tuleks sel aastal tita!” Vanaema vastu: “Ei mul enam titat ei tule.” Poiss: “Oh, ära muretse, ma aitan sul titat hoida. Sa saad siis hakata uuesti tööl käima ja kui sa tahad, ma võin sinuga abielluda ka!”

50. Püsimatu on see, kes püsti ei püsi!

51. Lehm pissib nagu issi õlut joob. Vahutavad ju mõlemad.

52. Kui noorem poeg oli viiene, turnis ta kartuli sorteerimise ajal kartulikuhja otsas. Keelamisele, et tule alla sealt, muidu lendad alla, hakkas ta laulma: “Tahaks lennata, aga mitte eriti kõrgelt…”

53. Pea kolmeaastane pojatütar oli paar nädalat tagasi kõrvavalus ja palus: “Tee mu kõrv korda, vanaema!”

54. Nädal tagasi rääkisime temaga, et isa läks tööasjus Hispaaniasse. Tema siis teadustas mulle: “Vanaema, sa oled liiga suur, sa Hispaaniasse ei mahu!”

55. Laps hankis endale kooli alguseks nohu. Püüdsin selgitada, et tõenäoliselt on see stressist — elumuutus ju, kooliminek ja jälle trenni ja nii edasi. Selle peale küsis laps: “Aga emme, miks siis sul nohu ei ole?” Et siis nagu pidev stress emmel.

56. Viieaastane poiss: ”Emme, kui sul tissi sees enam piima ei ole, siis on sul rind, praegu on aga tissid.”

57. 4-aastane oksendas restoranis. Küsisime, et mis nüüd siis juhtus. Vastas, et kodutoit on parem, sellepärast oksendas.

58. Pisitüdruk vaatas suusatajat ja ütles: “Emme, osta minule ka sellised reketid ja toikad!’’

59. Viisime isa lennujaama, sõitis nädalaks ära. Tagasi tulles küsib 3-aastane tütar: “Miks sa seal lennujaamas nii kaua olid?”

60. 1. septembril rääkis raadios üks laps, et paneb kooli jalga riigipüksid

61. Kolmene Randal: “Selleks, et loll olla, peab olema naine!”

62. Olime maal ja 2-aastane plika oli aeda kakahunniku teinud, mille vanaema avastas. Selle peale tuli lapselt täpsustus: “See ju puha si*t, kaka tehakse potti!”

63. 3-aastane poiss küsib emalt köögis oma toimetuste tarbeks: “Palun seda asja, mis teeb vee väikeseks!“ Ja tõesti — kui trehtlisse vett või mahla valada, et see pudelisuust sisse mahuks — teebki ju vee väikeseks!

64. Ma ütlesin, kui olin väike lapsehoidjale: “Mina lähen nüüd ära ja siis tuleb krokotrill ja hammustab sult peast.”

65. Rahakotis olevad emased kommid munevad raha.

66. Minu lapsed on öelnud:
tagurpidi = tagu-tibi
vähk = kiirabi (kõigepealt on vähk välimuselt sarnane krabiga ja krabi omakorda kõlalt kiirabiga)
jõehobu = jõejobu (ainult 1 täht erinevust)
Peatee märgi kohta öeldi selgituseks: “Ettevaatust, mitte midagi!” Kolmnurksed on ju hoiatusmärgid ja see märk ongi seest tühi, mis siis et tagurpidi.

67. Laps veerib sõna “siga“ — “i-s-a”.

68. Stockmannis, kalaleti juures, laps oli nii neljane. Vaatasin kala, minu kõrval oli Imre Kose ühe näitsikuga ja seletas sellele, kuidas mingit kala valmistada. Püüdsin ka kõrvu kikitada, kui minu laps kõva ja traagilise häälega kostis: “Emme, meil ei ole üldse kalamarja kodus!” Ostsin siis lapsele veidi kalamarja. Saan seda teha vaid palgapäeval, vahel harva.

69. Kui küsisin viie ja pooleselt, et miks sulle mõned asjad meelde jäävad ja tähtsad asjad mitte, sain vastuseks: “Mu aju jahvatab kõik ära.”

70. Minu enda loogika umbes 4-5-aastasena: “Isa on vanaemast vanem, sest ta on pikem.”

71. Minu kolmeselt pojalt: “Emme, sa lõhnad nii hästi. Kas sul on juuksed kohviga koos?”

72. Minu kolmeselt pojalt: “Kas pissiduu on ka olemas?”

73. Minu kolmeselt pojalt. Vaatame “Tweenipõngerjaid”, kus saates on ka lõik väikeste tüdrukute balletitunnist. Pisikesed tüdrukud painutavad seal ilusates seelikutes ja poiss küsib: “Kas see on modellisaade?”

74. Minu kolmeselt pojalt: “Osta mulle ka ratastega kingad!” Nägi rulluiske.

75. Laps sõidab emaga trollis ja räägib kõva häälega: “Ema, kui ma suureks saan, ostan sulle selle maja. Siis saad seal elada.” Ise näitab näpuga Seevaldi hullumaja peale.

76. Loomaaias hülgetiigi äärest kostub lapse kilkamist ja kommentaar: “Ema, see loom on ju täitsa Kärna Ärni nägu!”

77. Issi oli kordusõppustel, käis korraks kodus, munder seljas. Järgmisel päeval nägi 3-aastane tirts trolliaknast sõdureid marssimas ja kuulutas kõlavalt: “Näe, meie issid lähevad!”. Oli kiire küll trollist välja saada.

78. Küsisin pojalt sünnipäeva hommikul: “Kui vanaks sa said?“ Poja vastas: “Sünnipäeva vanaks!”

79. Emme, mis siis, et sul raha ei ole, sa võid ju kaardiga maksta!

80. Naabrimees hüüab neljasele poisile: “Lähme naistesse!“ Poiss vastu: “Lähme jah!“ Veidi hiljem: “Aga, Nunnu, kus see naiste on?”

81. 3-aastane Romet: “Tead, ema, kui piimaga lollitada, siis tulevad mullid kruusi ja lähevad pärast serva taha ära.”

82. 3-aastane Romet. Maalehes on Honda reklaam ja poiss kommeneerib: “Vaata, see Honda Crv on päris viisakas pill!”

83. 3-aastane Romet nooremale titest vennale: “Kannata 5 minutit, kullake, ma räägin jutu ära, siis lärma edasi.”

84. Lapsele öeldakse kaubanduskeskuses, et mine kutsu lift. Laps jookseb lifti juurde ja hüüab: “Lift!”

85. Kahe ja poolene: ”Lähme töötukassaga poodi!”

86. 4-aastane poiss näpib autosignaali nuppu. Keelan. Küsib: “Aga, milleks see siis on?” Vastan: “Seda tuleb siis vajutada, kui keegi jääb autole ette või hakkab auto alla jääma.” Poiss vastu: “Emme, siis tuleb ju pidurit vajutada!”

87. Mees tuli kauplusse, jalas lühikesed püksid. Väljas oli just vihma hakanud sadama ja mehel püksid nähtavalt märjad. Seda meest märkas lettide vahel üks ca 5-aastane poisike, kes oli koos emaga. Poisike vaatas uudistavalt ringi ja märgates märgade pükstega onu, hüüdis kõva häälega emale: “Ema, ema! Vaata, see onu on püksi pissinud!” Ema näost punane ja püüab last vaigistada, aga poisike kilkab edasi, et on jah pissinud! Nüüd hakkas ka mehel piinlik, sest kõik teised kaupluses olijad hakkasid ka seda meest põrnitsema.

88. Sõidame autoga linnast välja ja vanaisa küsib 3aastaselt lapselapselt: “Mida see liiklusmärk tähendab?” Poiss vastab kiirelt: “Siia ei tohi kirikut ehitada!”

89. Maal tapeti siga ja riputati üles. 3-aastane poiss tuli õue, lõi käed puusa ja nõudis “Kes see tegi notsu katki?”

90. Sõidame autoga ja järsku hakkab sisse ajama jubedat haisu. Küsimuse peale, kes peeretas vastab 4-aastane poeg rõõmsalt: “Ma tegin korraks suu lahti!”

91. Mina: “Vaata, see on Niguliste kiriku torn!” 4-aastane laps: “Mis need nigulised on?”

92. 3-aastane tüdruk: “Ma pole kärbseseenepannkooki söönud.”

93. Tuleme pojaga vanaema juurest ja äkki vaatab mulle suurte silmadega otsa ning küsib: “Ema, kui suureks su suu läks, kui ma sündisin?”

94. 5-aastane lasteaia usuõpetuse esimesest tunnist: “Meil käis täna üks põllumees rääkimas lammastest, karjasest ja karjatamisest.”

95. Eriliselt siirad ja vahvad on erivajadustega lapsed. Kasvataja: “Mis on su kõige lemmikum asi sünnipäeva juures? Laps: “Jõulud.”

96. Eriliselt siirad ja vahvad on erivajadustega lapsed. Laps seisab ukse peal, trikoo käes: “Tädi-tädi, palun aita nuustik selga!”

97. Sõitsime autoga ja tegime väikese peatuse . 4-aastane poeg kippus metsa jalutama ja mees seletas lapsele: “Ära sinna sügavale metsa mine, seal elavad karud. Poiss ütles: ”Jah on küll, käpad juba paistavad!”

98. Bussis oli üks rase naine, kes istus seal bussi esimeses otsas, kus kaks pinki üksteise vastas on. Tema vastas istusid kaks mutikest, kes arutasid kõva häälega, et nii paksud inimesed (nagu see rase siis) peaksid püsti seisma ja jala käima, mitte bussis teiste inimeste ruumi ja istekohti ära võtma. Kusjuures bussis oli ruumi küll ja need mutikesed olid mõlemad sellest rasedast vähemalt pealtnäha oma paarkümmend kilo raskemad. Naise kõrval istus siis see poiss, kelle isa seisis tema kõrval püsti. Poiss ütles mutikestele, et tema ema ei luba tal kunagi bussis või tänaval nii rumalat juttu ajada, kui teised kuulevad. Lisaks peaksid tädikesed kooli minema, sest nii rumalatele inimestele on seda vaja. Ja kui tädikestel oleksid prillid, siis paistaksid isegi nendesugused rumalad inimesed targemad välja ja siis nad näeksid, et tädil on tita kõhus. Ja kui mutikesed enam midagi kobiseda ei osanud, patsutas poiss rasedat põlvele ja ütles nagu muuseas, et ongi hea, et ta nii paks on, muidu oleks tital kõhus kitsas. Poisi isa punastas juuksejuurteni. Ma ei näinud, mis nägu see lapseootel naine tegi, aga mina pidin küll suurest naerust püksi pissima.

99. 4-aastane poiss oli vanaema hoida, keda kutsub mammaks. Õues jalutades leidis maast mingi looma alumise lõualuu koos hammastega ja karjus :”Mamma, mamma, su kunsthambad on maas rohu sees.”

100. Kiti: “Emme, mul tuli hea mõte!“ Emme: “Mis mõte?“ Kiti: “Kommimõte!”