http://etv.err.ee/v/meelelahutus/terevisioon/terevisiooni_lood/94a84cb0-5e9e-4520-8992-0d4f644226fc/ajuteadlane-selgitab-kui-tosine-probleem-on-nutisoltuvus

Vaadake palun ära see video ja siis otsustage, kas ikka ostate oma väikesele lapsele Lotte pildiga nutika… 

Täiskavanule pakub Jaan Aru välja väga hästitoimiva lahenduse – leia kellaaeg, nt 18-20, kus sa oma telefoni ei näpi. Tinista see aeg oma kallitele, kingi see oma perele, kodule, sõpradele. Mu enda elust hakkavad tasapisi kaduma kohtumised, kus vestluskaaslane nt koos jalutamise ajal punktist A punkti B näpib oma mobiili ja facebook annab endast häälekalt märku ta taskus ka meie vestluse ajal. Ta ei saagi kohal olla, sest ma  ju tunnetan, kui väga ta tegelt tahaks oma telefoni näppida.  Täitsa naljakas. Või siis kõik me teame, kui “raske” on sellise sõltlasega kohvikus toitu oodata. Kunagi oli see toredaim aeg kohviku osast, sest toitu oodates sai vestelda, süües ju eriti ei räägi. Paraku on nüüd nii, et sa oled valmis vestlema, aga ta võtab kotist telefoni ja tapab vestluse eos. Ma olen nagu ma olen,  ma ei viitsi enam maski näkku panna, et ole-ole rahulikult oma telefonis, jah, sul on tähtis asi ja väga üübervajalik kõne tulemas. Minu enda mobiil on ainult helistamiseks ja sms tarvis. Austan enda aega ja ma ei lähe enam ammu kohtuma selliste inimestega.  Ja ma ei väsi imestamast emmede üle, kes jalutavad lastega ja vaba käsi on telefoni, mitte lapse jaoks, tema suur laps istub vankris ja uudistab maailma, värvilisi lehti, puid jne. Ta sikutab end üle käruääre ja muudkui kordab:”Mis see on? A mis see on? Mis see on…?”  Selline ema ostab õige pea oma põnnile telefoni. Ostab juba sellepärast, et ta enda aju on kapsaks muutunud ja ta kapsaelu on kindlasti lihtsam, kui ka ta laps on kapsastunud. 

Mida peaks tegema, et alla 12 aastastele lastele ei lubataks näppu nutikaid? Kui telefon on vajalik, olgu ta siis helistamiseks ja sms saatmiseks, aga mitte kapsastumiseks? Võib-olla see ongi Eesti Nokia? Kas selleks on vaja seadust, inimesed ise ei mõistagi?

Mida peaks tegema, et autoroolis on juhil käed ainult rooli jaoks ja telefon on käed-vabad süsteemil või on üldse kuskil eemal ja vait? Kas selleks on vaja seadust? 

Mida peaks tegema kohvikud ja toidukohad, et inimesed suhtleksid, mitte ei oleks netis?  Muu maailm on juba vaikselt hakanud pakkuma telefoni seifi. St kogu seltskond loobub mobiilidest ja ettekandja annab need tagasi lahkumisel. Muidugi võib telefonid lihtsalt tasku panna, kotti jätta jne. Aga me ju ei suuda…. 🙂 

 

Kas sina elad ja kontrollid oma elu ise või oled juba ikka tiba kapsas ka?