Kui tahate lugeda midagi erilist. Kui tahate kogeda sügavaid sõnu ja vaid paarist sõnast koosnevaid lauseid, mis liigutavad liha luudel… Siis võtke raamatukogust raamat “Katsumus”, autoriks Béatrice Saubin. Raamatupoes vist enam ei ole ja minu “Katsumus” kuulub eriliste autorite ja suurte meeste sekka nagu Osho, Tolle jne, keda ma välja ei laenuta. Saubini ma välja ei anna … – kõlab kriipilt, aga nii on :))

 

 

Biograafiline lugu 1959ndal aastal Prantsusmaa väikelinnas Romillys sündinud ema poolt hüljatud naisest, keda kasvatas vanaema. 
Beatrice´il tuleb maksta oma Aasia ja Idamaade vaimustuse eest ränka hinda. Ja mitte ainult maailmajao vaimustuse eest, vaid eriti usalduse eest, naiivsuse eest, siiralt naiivse armastuse, lihtsalt armastuse eest. Kui ta on 20a, süüdistatakse teda uimastiveos ja mõistetakse surma poomise läbi.  Talle küll kingitakse elu, aga mis elu see on – elu kaunimad aastad Malaisia naistevanglas. Need on kümme elust röövitud aastat ja need pole just Lotte muusikal. 
 
See raamat liigutas mind. Õhtuti, kui selle kinni panin, hingasin alati sügavalt, mõistsin, et olin lugenud peaaegu hinge kinni hoides. Üle mitmete aastate suutis keegi mind niimoodi paigale naelutada, et ma loen lauset, mis koosneb paarist sõnast ja just see sõnade valik ja järjestus lauses liigutab mind niivõrd, et edasilugemine on võimatu. See raamat suutis mind tõsta täiesti mujale, täiesti oma elust eemale. See ei olnud just kõige helgeim paik, aga see tuli mulle tuttav ette. Me kõik oleme mingis põrgus käinud, eks. 
 
Kui olin raamatu lõpetanud, tahtsin Beatrice üles otsida ja talle teada anda, kui hästi ta kirjutab, kuidas osa tema võrratust väljendusoskusest ja tunnetest mind puudutas. Toimus ju kõik alles nüüd, … 90datel. Otsingutulemus ehmatas ja masendas mind. Beatrice suri 10 aastat tagasi südame-puudulikkuse, alkoholismi ja anoreksia tõttu, olles vaid 48 aastane.
 
Deem! Ikkagi ei vedanud välja. Mul on nii kahju. 
 
Olen kolmandal ringi selle raamatuga. Teades, et ta on surnud, tajun loetut hoopis teistmoodi. Endiselt avastan. Midagi on seal veel. Ma tean, et on. 
 
Otsin.